Údržba motocyklového oblečenia z Gore-Tex laminátu - kompletné návod pre mužov bez skúseností s praním

Údržba laminátového motocyklového oblečenia s membránou Gore-Tex ® ProShell

Máte motocyklové oblečenie s membránou GoreTex ProShell (typicky dvojvrstvový alebo trojvrstvový laminát) a neviete, ako ho vyprať?
Jeden kamarát vám hovoril, že sa má dávať do čistiarne, niekde "na internete" ste čítali že sa má prať často, niekto vám niekde hovoril, že ho neperie vôbec, aby "vydržala impregnácia". Ako sa v tom vyznať?

Tento text by vám mal urobiť jasno.
GoreTex motocyklové oblečenie predávame viac ako 10 rokov a máme s ním obrovské skúsenosti aj z vlastných výprav. Keď dodržíte postupy uvedené na tejto stránke, nielenže si drahé oblečenie nezničíte ale zvýšite jeho funkčné vlastnosti a životnosť.

Gore-Tex sa musí udržiavať!

 

ČO BUDETE POTREBOVAŤ?

- automatickú práčku
- bubnovú sušičku (aspoň občas)
- kefa
- veľké umývadlo alebo vaňu
- prípravok na primárne čistenie GTX odevov (Grangers Gear Cleaner), prípadne JAR bez zmäkčovadiel
- tekuté mydlo
- prípravok na pranie GTX odevov (napr. NIKWAX Tech Wash)
- prípravok na impregnáciu vonkajšie vrstvy (obvykle nie je potrebné pri každom praní) napr. Nikwax TX.DIRECT
- prípravok na impregnáciu kožených laminátov (ak máte oblečenie sa zosilnením z perforovaného alebo hladkého koženého laminátu) napr. Nikwax Leather Restorer
- pevná ramienka (fakt pevná aby uniesla váhu mokrého oblečenia)
- starú osušku a pod.

Všetky potrebné prípravky uvedené v tomto článku máme v ponuke a v drvivej väčšine prípadov skladom. Niektoré nepredávame cez webshop ale máme je len na predajni (napr. Rôzne opravné sady).

1. PRÍPRAVA - ETIKETA

Vôbec najskôr sa pozrite kde je na vašom oblečení visačka s informáciami o údržbe toho konkrétneho modelu. Stáva sa, že niektorý výrobca obmedzí určitý spôsob údržby z dôvodu konštrukcie alebo využitie iných materiálov (typicky vnútorných výplní), ktoré vyžadujú iný spôsob čistenia. Ako príklad na celej tejto stránke uvádzame postup čistenia bežné trilaminátová (GTX ProShell + GTX Armacor) bundy Klim Badlands Pre starých asi štyri roky. Visačka je umiestnená priamo pod golierom. U novších modelov je visačka umiestnené na menej exponovanom mieste v oblasti bokov. Každopádne na visačke nájdete medzinárodne platné symboly pre údržbu, ktoré jasne hovoria, čo smiete a nesmiete robiť.

Najzásadnejšou je symbol maximálnej teploty a spôsobu prania. V tomto konkrétnom prípade smiete prať v práčke pri teplote kúpeľa maximálne 40 ° C. Mechanické pôsobenie, plákanie a ostřeďování musí zodpovedať šetrnému programu - oblečenie musí zostať pritisnuté celý čas prania. Niektoré pracie programy schválne s oblečením "šklbú" a to je v tomto prípade zakázanej. V prípade GTX laminátov je z praxe odporúčanej používať ešte o 10 ° C nižšiu teplotu (30C) - prací prostriedok funguje rovnako a väčšina práčok nedodržiava presne maximálnu teplotu a voda býva oveľa teplejšie ako by mala. Výrobca laminátu (výrobcom je firma WL Gore & Associates, Gore-Tex je obchodný názov výrobku) opozorňuje na maximálnu teplotu kúpeľa (čo je spomínaných 40 ° C. Všeobecne je povolené použitie malého množstva tekutého pracieho prostriedku, dvojité preplachovanie (odporúčané), minimálne otáčky pri odstreďovaní. Nikdy sa nemajú používať práškové pracie prostriedky a úplne zakázané sú všetky prostriedky obsahujúce zmäkčovadlá vrátane aviváže a to vrátane zmäkčovadiel kombinovaných s pracím prostriedkom. Nesmie sa používať prípravky na odstraňovanie škvŕn (napr. obľúbený Vanish) a bielidlá všetkého druhu. úplne žiadne látkové kondicionéry, vôňa apod. Prať sa nesmie silne znečistené oblečenie (od bahna) - hrubé nečistoty sa musia odstrániť dopredu - viď ďalej opis v texte.

Výrobok sa nesmie bieliť prostriedkami s chlórom.
Nesmie sa používať zmäkčovač (aviváž)
(Tento symbol môže byť tiež vo forme vyplneného trojuholníka)V priebehu doby sa menia odporúčania výrobcu čo sa týka sušenia. Na etikete Badlands Pre pred 4-5 rokmi bol symbol zodpovedajúci normálnemu sušenie v sušičke (dve bodky). Najnovšie výrobky s ProShell už majú iné označenie s jednou bodkou a to udáva, že výrobok sa smie sušiť v sušičke pri najnižšej teplote sušenia. Ale pretože sušičky väčšinou nedodržiavajú teploty uvádzané na voliči, výrobca upresňuje postup sušenie takto: oblečenie sa má nechať vysušiť normálne na vzduchu alebo v sušičke pri najviac šetrnom programu (označenom napr. Ako teplý vánok - warm air). Akonáhle je oblečenie suché, môžete ho dať do sušičky na 20 minút pri najnižšej teplote štandardného sušiaceho programu. Tento postup obnoví TPD úpravu vlákna vonkajšej vrstvy a to najmä v prípade, že bol pri praní použitý "impregnačný" prípravok na Goretexová lamináty. V ďalšom texte to vysvetlíme.


Žehlenie.
Aj tu došlo počas rokov k zmenám a to úplne zásadným. Všeobecný postup odporúčaný výrobcom hovorí, že ak nemôžete laminát dosušiť v sušičke, môžete ho vyžehliť ručne s použitím najnižšie teploty žehličky a bez použitia pary - s tým, že sa má žehliť cez silnejší uterák. Tento postup sa ešte pred pár rokmi odporúčal pre obnovenie DWR úpravy vlákna. Na najnovších modeloch laminátového oblečenia ale zvyčajne nájdete symbol úplne zakazujúci ručné žehlenie.


chemické čistenie
Aj v tomto prípade došlo počas rokov k zmenám. Skoršie symbol (ako vidíte na hornej fotke etikety Badlands Pre 2014) obsahuje symbol ktorý povoľuje chemické čistenie s obmedzením na opatrnosť pri mechanickom pôsobení a teplote. Bolo povolené čistenie tetrachoreténem (Perchlóretylén) alebo dokonca benzínom, trifluorichloretanem alebo fluortrichlormetanem s pridaním vody. Všeobecný aktuálne odporúčaný postup výrobca hovorí, že sa výrobky s membránou Gore-Tex majú prať doma a ak je bezpodmienečne nutné profesionálne čistenie v čistiarni, má sa požadovať čistenie pomocou čistého hydrokarbonového čističa a následné obnovenie DWR úpravy predtým, ako sa látka nechá uschnúť. Ale v prípade najnovšej verzie Badlands Pro (2018) vidíte na etikete jasný symbol prečiarknutého kolieska, ktoré hovorí - výrobok sa NESMIE chemicky čistiť.

VŠEOBECNE nič nepokazíme KEĎ PRE MOTOCYKLOVÉ GTX LAMINÁT dodržíme:

- Nebieliť
- CHEMICKY nečistiť
- NEPOUŽÍVAŤ Zmäkčovač a AVIVÁŽE
- Nežehliť

2. ideme na to - PRÍPRAVA PRE PRANIE

Všetko vyberte a vyčistite chrániče.
Najskôr je potrebné z oblečenia vybrať všetky chrániče, prezrieť a vybrať všetko z vreciek (najmä nepríjemné sú zabudnuté žuvačky alebo prepisovačka) a nezabudnite sa pozrieť do skrytých vreciek či tam nie je zabudnutý pas alebo peniaze z poslednej výpravy pod. Pokiaľ máte chrániče vo vreckách, ktoré umožňujú výškový posun alebo dokonca posun aj do strán (Klim), nezabudnite si poznačiť, v akých polohách ste chrániče mali. Naozaj odporúčame napísať alebo zakresliť polohy chráničov resp. zopnutie sucháčů, ktoré vymedzujú polohu chrániča vo vrecku. Bude sa vám to hodiť pri zostavovaní oblečenia po vypraní.

Chrániče budeme čistiť samostatne - takže môžete začať s nimi. V prípade D3O chráničov použitých v oblečení Badlands je jediný odporúčaný postup - napustiť do umývadla alebo do vane vlažnú vodu a vziať kefka a chrániče poriadne umyť bežným tekutým mydlom na ruky. Možno vás prekvapí, že chrániče sú oranžové, aj keď pred umývaním boli šedo-čierne. Šupiny špiny plávajúce na hladine je predovšetkým pot, ktorý je všeobecne najväčší nepriateľ GTX membrány pretože je mastný. Chrániče a najmä chránič chrbtový, bývajú doslova napchaté špinou - v prípade Viper chráničov D3O (s vlnovkami) vás môže jej množstvo prekvapiť. Takže použite nylónový kefu a tekuté mydlo a poriadne dostaňte všetky nečistoty zo záhybov chráničov. Potom ich opláchnite vodou a nechajte uschnúť rozložené napríklad na uteráku napríklad v garáži. Tento postup všeobecne platí na všetky chrániče - SasTec, Dow Corning (to sú mriežkové chrániče hrudníka v oblečení Badlands alebo Kodiak), Poron atď. Nikdy chrániče neperte v práčke a už vôbec nesmie do sušičky.

Odstráňte hrubé nečistoty
Asi vám to príde samozrejmé ale pre istotu - nedávajte prať do práčky oblečenia zašpinené od bahna. Musíte ho najprv očistiť. Ideálne je kefa a prúd vody. Keď je znečistenie značné - nánosy zaschnutého bahna, tak použite pokojne záhradnú hadicu - dajte si pozor aby kamienky a bahno nezacpalo odtok vane ak by ste čistitli oblečenie pred praním doma. Nemusí to byť 100% čisté ale hrubej nánosy hliny musí preč.

Čo s odolnými škvrnami?
Veľmi často nájdete na oblečení škvrny od oleja, mimoriadne odolný cestná "škvara" a rôzne ďalšie "fľaky", ktoré by relatívne mierny prací prostriedok na GTX v kombinácii s nízkou teplotou v práčke neodstránil. Pred praním sa musíte o tieto oblasti postarať. Osvedčili sa nám dva prostriedky a rovnaký postup.
Obyčajný JAR alebo čistič Grangers Gear Cleaner. Postup je rovnaký - čistým kefkou rozotierajte trošku jari alebo nastriekaný Gear Cleaner na miesto, kde je odolná škvrna. Vytvorí sa pena, ktorú nejakú dobu kefkou drhnite. Tento postup celkom funguje na svetlé panely (žlté, svetlo šedej), kde sú nečistoty vidieť oveľa viac než na tmavo šedých alebo čiernych plochách. Dávajte pozor aby ste nepoužili príliš tvrdý kefa, ktorý by sa nedostal do úpletu a hlavne aby JAR bol naozaj čistý JAR - nie rôzne podobné prípravky obsahujúce zmäkčovadlá na ruky. Obyčajný nevoňavé JAR naozaj funguje. Akonáhle je miesto čisté, opláchnite ho poriadne sprchovou hadicou a pokračujte na ďalšom. Čím kratšiu dobu budú tieto prostriedky na laminátu, tým lepšie.

Po opláchnutí zvyčajne vidíte, či bol postup dostatočný. Nepočítajte s tým, že oblečenie po 30.000km bude ako nové a farby budú ako keď ste ho prvýkrát priniesli domov. To je nezmysel. Vplyvom UV žiarenia farby blednú (aj tie, ktoré sú podľa výrobcov odolnejšie) a jediná šanca, ako zabrániť blednutiu by bola aplikácia UV-aktívny impregnácia na stany, ktorá je ale 100% nepriedušná. Všetky "nano" prípravky, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, boli na báze rozpúšťadiel, ktoré narušili GTX membránu. Vzhľadom na to, že máme prístup k vzorkám laminátov z výroby, vykonávali sme v roku 2017 niekoľko desiatok testov v spolupráci s jedným z dovozcov nano prípravkov a výsledok bol taký, že ani jeden nebol použiteľný na laminát s membránou. V jednom prípade membrána úplne zmizla v priebehu niekoľkých desiatok minút po aplikácii, čo prekvapilo aj zástupca výrobcu. Vzhľadom na obmedzenia teplôt a účinnosti pracích prostriedkov. nejde očakávať že oblečenie sa v práčke vyperie "dočista dočista". Proste nevyperie. Ale účelom prania je dosiahnuť obnovenie alebo zlepšenie vlastností laminátu - priedušnosti, odolnosti proti vode a životnosti. Úplne zásadné je dostať z látky všetku mastnotu a najmä pot, ktorý je mastný sám o sebe. A častým praním zlepšíte funkčnosť vášho oblečenia - nie naopak. Vzhľad je z tohto pohľadu druhoradý, podstatná je funkčnosť - aby oblečenie bolo priedušné a vydržalo dlhé dni v lejaku. A takto fungovalo niekoľko rokov. Ak nebudete oblečenie prať alebo ho budete prať len raz za sezónu, aj keď jazdíte veľa často, tak dosiahnete len toho, že sa vám membrána začne rozpadať a nebude vodeodolný. Pranie je zásadný pre životnosť a funkčnosť GTX laminátu!

Zatvorte všetky zipsy a velcro (suché zipsy)
Veľmi často sa stáva, že ľudia perú GTX lamináty s pootvíranými zipsami a čuduje sa, prečo majú poškodené vnútorné sieťky alebo jemné podšívky. Suché zipsy (napr. Na manžetách) sa dokonale chytajú všade, kde je nejaká jemná látka a spôsobí viditeľné poškodenia štruktúry úpletu. Zabránite tomu ľahko - všetky zipsy zatvorte, všetky vrecká s velcro, légy a manžety tiež zavrite na protiľahlý "sucháč". Ešte raz skontrolujte či v nejakej vrecku neostal zabudnutý nabíjací kábel alebo 200 EUR v bankovkách, všetko pozavírejte a ste pripravení na pranie.

3. Práčka, prací prostriedok atd ...
Ak si sami neperiete ao práčke viete len, že je to tá biela hlučná debna niekde v kúpeľni, ktorá má pre vás nepochopiteľné symboly ovládanie, ktoré nie sú vôbec podobné ničomu, čo poznáte z motorky, tak sa nebojte. Zvládnete to!
Najskôr budete potrebovať správne pracie prostriedky. Ak ich nemáte, tak počkajte s praním až ich budete mať - použitím nesprávnych, môžete naozaj narobiť viac škody ako úžitku a dokonca môže ísť o zmeny nenapraviteľné. A to asi nechcete.
Budete potrebovať tekutý prací prostriedok spĺňajúci požiadavky na pranie GTX membránového oblečenia. Výrobca nerozlišuje typ membrány a či sa jedná o vložku alebo laminát a dokonca ani či sa perie oblečenie na šport alebo na motorku. Ale predsa len je rozdiel medzi laminátom na bicykel s polyesterom na vonkajšej strane as motorkovým, kde je zvonku hrubšia Cordura. Nám sa už niekoľko rokov osvedčuje tekutý prostriedok NIKWAX TECH WASH. Ide o zelenej balenie v 1dcl sáčkoch (na jedno pranie) alebo 300ml, prípadne 1l balenie. Do práčky obvykle dávame bundu a nohavice a nič viac. Správne sa má dávať 150ml na dva kusy oblečenia ak máte tvrdšie vodu, 100ml ak je voda mäkká. Prací prípravok sa dáva do "kastlíka" označeného vaničkou s dvomi čiarkami. Vaničky bývajú od predchádzajúcich prania zvyčajne všetko iné, len nie čisté. Bývajú na nich zvyšky rôznych gélov a tak je vhodná doba vyndat celý "šuplík" na pracie prostriedky a pod kohútikom ho kefkou poriadne vyčistiť. Potom nalejte deci až 150ml gélu do vaničky na hlavné pranie.

Použitie "impregnácia"
Pokiaľ s oblečením jazdíte dlhší čas (udáva sa 40h jazdy), je možné použiť prípravok pre zvýšenie odolnosti vonkajšej vrstvy proti vode a pre zvýšenie povrchového napätia membrány. Zvyčajne si všimnete, že sa vonkajší látka zmáča a voda netvoria typické kvapky ktoré kĺžu po látke preč. To je čas, kedy použiť tento prípravok.

My používame prípravok NIKWAX TX.DIRECT (modré balenie). Dáva sa 100-150ml na dva kusy oblečenia, ktoré musia byť mokré - zapiera sa. To znamená, že sa buď musí použiť samostatný pranie (jednoducho najskôr vyperiete oblečenie v zelenom prípravku a potom ho bez sušenia vyperiete znova v modrom) a alebo ho použijete namiesto aviváže ak máte práčku vybavenú vaničkou na pridanie aviváže. Zelený a modrý prípravok sa nesmie miešať do jednej vaničky. Vanička na aviváž má obvykle označenia misky s kolieskom alebo kvetinkou a veľmi často má vyznačenú maximálnu výšku hladiny lieku. V našom príklade (práčka LG) je uprostred zásuvky. TX.DIRECT dobre pretrepte a nalijde potrebné množstvo do vaničky. Výrobca na obale uvádza postup pri ručnej aplikácii v umývadle ale postup v práčke je triviálne a výslekdy sú skvelé. Bezproblémov môžete tento prípravok použiť na čokoľvek "membránového" - športové oblečenie na bicykel, lyže a pod. Funguje doslova "zázračne" na detské zimné oblečenie alebo aj na športové topánky.

Teraz je všetko pripravené pre vlastné pranie.

4. periete!
Práčku je teraz potrebné zapnúť (ak ste to neurobili už pred nalievaním prípravkov) a nastaviť. Ovládacie koliesko býva na práčkach napospol podobné a vy potrebujete nastaviť tieto parametre:

- teplota 30 ° C
- rýchlosť odstredenia čo najnižšie (napr. 800 ot / min)
- prací program na syntetiku alebo športové oblečenie
- ak súčasne nebudete zapierať TX.DIRECT, vyberte dvojité plákanie

Tu je dobré urobiť poznámku ohľadom postupu. Výrobca pri školení v roku 2017 uvádzal, že sa má na motocyklovej lamináty použiť postup: pranie, voľné vysušenie, vysušenie v sušičke na najnižšiu teplotu 20 minút, ďalší pranie s prípravkom typu TX.DIRECT a voľné vysušenie. Je to zdĺhavejšie a nie každý chce sušiť laminát v sušičke. Ak chcete ísť touto cestou, tak je vyššie uvedený postup správny. Ak nebudete sušiť v sučičce, pokojne zaperte TX.DIRECT postupom uvedeným v predchádzajúcom bode a nechajte oblečenie voľne uschnúť. Avšak raz za rok je dobré laminát sušičkou "prehnať" pretože preukázateľne zlepšuje vlastnosti - obnovuje DWR úpravu vlákna. Nikdy nesušte ani vlastne neperte oblečenie, v ktorom vidíte niekde uvoľnené alebo odlepené vnútorné pásky cez švy - u laminátu sa šev z vnútornej strany prelepuje ďalším prúžkom a ak sa odlepuje, tak nechajte oblečenie opraviť v autorizovanom GTX servise skôr, ako ho budete prať.
5. Sušenie, kontrola, zostavenie ...
Vypraté oblečenie nechajte usušiť na poriadnom pevnom ramienku (nasiaknuté oblečenie je poriadne ťažké a naštve vás, keď po pár hodinách nájdete novo vypranú bundu váľať na zemi v garáži pretože sa z ramienka vytrhol háčik) voľne na vzduchu a nikdy nie na priamom slnku. Z oblečenia vytečie veľa vody, tak je dobré dať pod neho nejakú starú osušku a pod.

Vysušené chrániče vložte do chráničových vreciek - teraz sa hodí, že ste si poznačili polohy chrániče resp. ich istiacich sucháčů aby boli na rovnakej pozícii ako predtým.

Ak máte na oblečení staršie vodotesný zips typu Lockout (zips čo vlastne nie je zips ale gumové profily, ktoré jazdec vtlačí jeden do druhého), pred použitím dráhy natrite "fixkou" so silikónovým olejom (dodávaná k oblečeniu) ale tak opatrne, ako je to len možné - aby nedošlo k premastenie vlastného laminátu.

Kožené panely (napr. Vnútornej strany nohavíc u enduro nohavíc, zosilnenie na kritických miestach z perforovaného koženého laminátu) môžete naviac ošetriť prípravkom ako je NIKWAX Leather Restorer.

Skontrolujte že sa vám nikde nič neuvoľnilo, nikde sa nič nepára, že v nejakej vrecku s gumovým poťahom nie dve deci vody a pod. Ak je všetko v poriadku, ste pripravení na ďalšiu cestu - za akéhokoľvek počasia.

6. OPRAVY
NÚDZOVÉ:
Ak sa stane, že na ceste dôjde k poškodeniu laminátového oblečenia napr. Pri páde alebo zistíte, že sa odlepuje vnútorná krycia páska (zaisťujúce tesnosť švu) - použite v prvom rade originálnu sadu na opravy GTX materiálu. Jedná sa v princípe o samolepiace záplaty (10x5cm), ktoré sa dajú aj prežehliť a zvýšiť tým adhéziu. Bohužiaľ málokto vozí tieto "záplaty" na cestách a tak núdzovo použite obyčajnú "americkú" pásku (TESA pod.), Ktorá by mala patriť k úplne základnej výbave každého moto-cestovateľa. Roztrhnuté miesto podlepte zvnútra a prelepte zvonku. Adhézie pásky by mala stačiť na to, aby dierou nezatekala voda. Nesnažte sa opraviť trhlinu napr. Opravnými záplatami na karimatky alebo stany - len tým sťažíte budúce profesionálne opravu v servise. Len v prípade naozaj náročných niekoľkomesačné expedícií, kde nie je šanca na poriadnu opravu po dlhú dobu, môžete použiť lepidlo na roztrhnuté stanové plátno SeamGrip od virmy McNett. Tento osvedčený prípravok zalepí permanentne diery takmer vo všetkých tkaninách (napríklad dobre opravia aj roztrhnutý textilný poťah sediel). Na predajni máme ku kúpe rad ďalších opravných prípravkov - Tenacious, Freesole pod.

PROFESIONÁLNE:
Akonáhle je to možné, mal by poškodené oblečenie opraviť profesionálny servis s certifikáciou výrobcu - teda autorizované servisné stredisko Gore-Tex. Servisné centrum je vybavené technikou potrebnou pre identifikáciu problému (napr. Zistenie miesta netesnosti vo šve) a opravy všetkého druhu. Pochopiteľne nie každé servisné centrum opravuje všetky typy laminátov - my spolupracujeme so zahraničnými servisnými centrami v Rakúsku a v Nemecku, ktorá opravujú všetky typy membránových materiálov Gore-Tex pre motocyklové využitie - vložky rady Z-Liner a membrány Performance Shell, dvoch a trojvrstvové lamináty ProShell s Cordurový i polyesterovou vonkajšou vrstvou, lamináty Armacor a SuperFabric aj kožené GTX perforované aj hladké lamináty. Je dôležité, že servisné centrum dáva na opravy záruku - resp. úpravy (napr. skrátenie) nemajú vplyv na záruku výrobcu. Každopádne len profesionálny oprava zaručí, že oblečenie bude rovnako nepremokavé a priedušné aj po oprave.
V prípade, že máte záujem o úpravy nami predaného oblečenie (skrátenie, predĺženie, rozšírenie ...) kontaktujte nás. Pre našich zákazníkov zariaďujeme tieto úpravy z niektorého zo spolupracujúcich zahraničných servisných stredísk za režijné ceny. Vždy vám necháme vypracovať cenovú a materiálovú ponuku (najmä pri predlžovaní sa stáva, že už nie je k dispozícii konkrétne farba laminátu, ktorý bol použitý na danom výrobku a musí sa zvoliť riešenie, ktoré bude najmenej kompromisné). Doba opravy alebo úpravy býva 10-15 pracovných dní plus doprava tam a späť (cca 4 dni). Nie je týždeň aby sme v servise nemali aspoň jeden kus oblečenia - neustále niečo skracujeme alebo rozširujeme atď. Skracovala sme nohavice o 10cm na kolenom a 7cm pod kolenom, zužoval, rozširovali nohavice a pochopiteľne v páse. Nie je problém s vreckami, zipsami, špeciálnymi panely z vystuženého materiálu. Servis vie skoro všetko.

Všetky potrebné prípravky pochopiteľne nájdete v našom obchode a ak nás navštívite, radi vám všetko ukážeme a vysvetlíme.

https://www.techgear.cz/udrzba-a-impregnace-c349/
 
 
 
Údržba motocyklového oblečenia z Gore-Tex laminátu - kompletné návod pre mužov bez skúseností s praním
Vytvorené20. 5. 2019
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies