TracTive tlmiče - TOUR Suspension radu ACE

Tlmiče Toure Suspension by TracTive radu ACE

Podvozok ACE je založený na úplne autonómnom systéme, ktorý používa svoje vlastné senzory. To znamená, že pre činnosť podvozku nie je potrebné využívať údaje z riadiaceho systému motocykla, Canbus ani z iných senzorov výrobcu motocykla. Základom podvozku sú tlmiče s vysoko výkonným systémom prepúšťací trysky riadené solenoidom, integrovaným do tela tlmiča namiesto štandardného piestu a trysiek. Systém umožňuje vykonávať komplexné zmeny prietoku oleja v širokom rozsahu záťažou (tlakov) a rýchlosťou zmien - na základe zmeny v elektrickom obvode, ktorý solenoid ovláda. Ovládací systém umožňuje nastavovať podvozok nezávisle vpredu aj vzadu a to pomerne jemne (v piatich krokoch) a to podľa charakteru terénu, po ktorom sa ide a preferencií jazdca. Zmeny vykonávané z riadiacej jednotky sú prakticky okamžite cítiť na správanie stroja. Navyše systém nevyžaduje prítomnosť ovládacieho systému ESA, takže ide namontovať aj na motocykle, ktoré vôbec ESA systém nemajú. Jediné čo systém vyžaduje je prívod elektrického prúdu a všetko ostatné je úplne nezávislé na ostatných moduloch motocykli.

To však nie je všetko. Zákazník získa nákupom tlmičov so systémom ACE kompletný systém, ktorý je po montáži okamžite pripravený k jazde. Základné továrenské nastavenie zodpovedá konkrétnemu motocykla a je dimenzované na jazdca s hmotnosťou do 100kg vrátane oblečenia a výbavy. Pochopiteľne je možné dodať tlmiče so silnejšími pružinami, podľa potrieb toho konkrétneho majiteľa, objemu jeho batožiny a jazdného štýlu.

Systém sa ovláda ručným ovládačom namontovaným na riadidlá, ktorý má dve tlačidlá. Systém ponúka päť prednastavených profilov - podľa rôznych záťaží a jazdných podmienok. Avšak jazdec môže aj počas jazdy veľmi plynulo ladiť podvozok podľa svojho želania - od komfortného po tvrdý športové a to aj počas jazdy offroad s maximálnou záťažou.

Systém Toure Suspension ACE reaguje na zmeny doslova bleskovo - zmena nastavenia solenoidu resp. prietoku oleja v tlmiči je možná 10x za sekundu. Tak rýchlo reagujúci systém umožnil postúpiť ešte o krok ďalej a priniesť automatizovaný systém, ktorý sám reaguje na jazdné zmeny a zmeny záťaže napríklad počas akcelerácie alebo prudkého brzdenia napr. Pri jazde s plne naloženým motocyklom a spolujazdcom. Aktívne riadenie prináša radikálne zvýšenie bezpečnosti a najvyššiu mieru užívateľského komfortu na súčasnom trhu. Celý systém je navrhnutý tak, aby kolesá boli vždy v kontakte s vozovkou - nech sa deje, čo sa deje.
Nezávislá riadiaca jednotka namontovaná v motocykla môže (v miere nastavenej vodičom) meniť charakteristiku tlmičov aktívne počas jazdy - podľa zmien záťaže napr. Pri akcelerácii alebo prudkom brzdení, pri nárazoch na kamene na ceste a pod. Riadiaca jednotka môže nastaviť prietok oleja a tým pádom zmeniť útlm tlmiče až 10x za sekundu a to v miere, ktorú si nastaví sám jazdec v piatich krokoch - od minimálnej až po maximálnu.

Kľúčové vlastnosti systému Tour ACE Suspension:
- zvýšenie bezpečnosti jazdy vďaka aktívnemu riadeniu tlmiacou charakteristiky počas akcelerácie a brzdenia
- nezávislý systém ktorý nevyžaduje napojenie na žiadne palubné systémy výrobca motocyklov (ESA, Canbus ...) a je možná montáž aj na motocykle ktoré vôbec nemajú CANBUS
- systém nevyužíva žiadne senzory výrobcu motocykla, je úplne nezávislý a vyžaduje len prívod elektrickej energie z batérie
- aktívny tryska ovládané solenoidom v tele tlmiča reaguje na zmeny v poriadku milisekúnd a to aj pri plnej záťaži počas jazdy offroad
- zákazník si môže objednať alebo zmeniť továrenské nastavenia objednaním rôznych pružín podľa svojej hmotnosti, záťaže motocykla, hmotnosti batožiny, spolujazdca a jazdného štýlu a podmienok.
- ovládač na riadidlách umožňuje využívať päť prednastavených profilov pre konkrétne motocykel a jemné ladenie všetkých parametrov podľa svojho želania aj počas jazdy a to vrátane jazdy offroad
- ovládač umožňuje meniť nastavenie EPA (elektricky ovládané predpätie pružiny - Elekctric Preload Adjuster) v rozsahu 15mm. To zodpovedá nastavenie napr. Na BMW R1200GS v rozsahu + 30mm / -10m, teda zdvih celkom 40mm. Každým stlačením tlačidla v režime nastavenia EPA, sa mení predpätie rýchlosťou približne 3mm / s. Nastavením EPA sa kompenzuje záťaž motocykla (ťažká batožina, jazda so spolujazdcom ...). Správnym nastavením EPA sa zvýšená záťaž vyrovnáva.
- zmena nastavenia EPA sa realizuje aj v prípade, keď sa zmení charakter cesty - napr. Po opustení cesty a jazde po poľnej ceste je potreba upraviť predpätie tlmiče a pomocou EPA je to otázka okamihu.
- Nastavením DDA sa mení dynamická charakteristika tlmiče. DDA znamená Dynamic Damping Adjustment a nastavením sa mení jazdný komfort. Systém ponúka päť prednastavených hodnôt - od vysoko komfortné jazdy až po tvrdo športovej. Stlačením tlačidla v režime zmeny DDA sa okamžite prejaví zmenená prepúšťací charakteristika hlavného systému trysiek pomocou elektrického solenoidu vnútri tlmiča. Táto zmena sa prejavuje doslova okamžite a je možné vykonávať zmeny aj počas jazdy a pri záťaži.
- Funkcia ACE riadi úroveň automatickej reakcie na správanie motocykla pri jazde. ACE znamená Actively Controlled Electronic Suspension a je kľúčovou technológiou novej rady podvozkov tour Suspension. V princípe riadiaca jednotka ACE reaguje na zmeny preťaženia pri brzdení (negatívne) alebo akceleráciu (pozitívne) zodpovedajúcou zmenou nastavenia DDA pomocou elektrickej solenoidové trysky v tlmičoch. Táto zmena je vykonávaná doslova okamžite a tlmič dokáže na zmeny reagovať v poriadku milisekúnd. Aj extrémnej zmena záťaže (mimoriadne prudké zabrzdenie spôsobené napr. Nárazom na terénne nerovnosť) je kompenzovaná počas trvania záťaže (teda počas nárazu), pretože tryska zvláda zmeniť charakteristiku (resp. Prietok oleja) 10x za sekundu. Teda aj extrémna záťaž je možné kompenzovať úplne automaticky bez akéhokoľvek zásahu vodiča, ktorý má pocit, akoby podvozok vyrovnal hranu a preniesol sa cez nerovnosť. Reakcia systému ACE je možné nastaviť opäť v piatich krokoch - od minimálneho (prakticky vypnutého) až po maximálnu, kedy podvozok riadi systém ACE v plnom rozsahu. Tento systém prináša maximálny jazdný komfort pri všetkých režimoch jazdy - od cestného cestovania až po športovú jazdu v teréne. Hlavným prínosom je ale zvýšenie bezpečnosti, najmä pri jazde s plne naloženým motocyklom, kedy systém ACE radikálne pomáha v krízových situáciách pri prudkom brzdení alebo prejazde nerovnosti vysokou rýchlosťou okamžitou zmenou charakteristiky tlmičov.
- Predné a zadné tlmiče sú riadené a nastavované úplne nezávisle
- V prípade jazdy na plne naloženom stroji, je hlavný zmena záťaže na zadnom kolese a len čiastočne na prednom. To sa ale zmení počas brzdenia alebo pri použití veľkej palivovej nádrže. Systém ACE umožňuje dokonale nastaviť podvozok pre všetky prípady a všetky jazdné kombinácie. Vzhľadom k tomu, že zadný tlmič je zaťažovaný rôzne vďaka zmenám nákladu alebo zaťaženie stroja, dodávame zadný tlmič výhradne vo verzii EXPEDITION - teda so všetkými funkciami (EPA, ACE a DDA).
- Prepínanie medzi nastavením predného a zadného tlmiča je otázka okamihu - stačí stlačiť obe ovládacie tlačidlá súčasne (ak sa tlačidlá minútu nekrčia, systém sa sám prepne späť na ovládanie zadného tlmiča). Predný tlmič sa dodáva v dvoch prevedeniach - najvyšší typ EXPEDITION s funkciami EPA, ACE a DDA alebo verzie EXPLORE, kde pri prednom tlmiče nie je osadené elektrické riadenie predpätia EPA a tlmič má iba funkcie ACE a DDA.
 
Nastavením EPA je možné ľahko kompenzovať zmeny záťaže motocykla (batožinu, spolujazdec ..) a udržať podvozok v rovnováhe aj pri zásadnej zmene asymetrického zaťaženia. EPA osadený aj na prednom tlmiči nepotrebuje každý ale jazdci, ktorí často menia charakter cesty (terén / cesta) alebo majitelia motocyklov s veľkou palivovou nádržou, môžu pomocou nastavenia predného predpätia ľahko a komfortne kompenzovať zmeny záťaže bez zastavenia - podľa aktuálnej potreby. Väčšine bežných cestovateľov bude určite stačiť vpredu verzia Explore bez EPA.
Dynamické nastavenie tlmičov (DDA) je úžasná vec, systém reaguje úplne okamžite - niekoľkými stlačeniami tlačidla urobíte z komfortného Tourer športový motocykel a naopak. Máte chuť sa trošku športovejšie prejsť po alpských cestách? Alebo už ste unavení a chcete sa kochať pri komfortnej jazde? Zmena je doslova okamžitá. Päť krokov nastavenia DDA pre predné i zadné tlmič (nezávisle) je viac než dostačujúca. Nastavenie krokov je pomerne lineárny, takže sa úroveň dobre nastavuje.
Ovšem ešte len so zapnutým ACE je to tá pravá zábava! Nemá vôbec zmysel nastavovať ACE inak ako naplno. V tom prípade máte k ruke "pomocníka", ktorý za vás sleduje vozovku alebo terén a v prípade akejkoľvek zmeny reaguje na preťaženie okamžitým nastavením hlavnej solenoidové trysky. Skúšali sme všetko, čo bolo možné - prechádzať obrubníky, hrany asfaltu na kraji cesty, kamene na poľnej ceste, výmole, hrubým štrkom vysypanej jamy, veká kanálov atď. Jazdili sme pomaly aj rýchlo, v sede aj v stupačkách. Reakcie sú úžasné. Pozdĺžny balanc motorky pri brzdení (vrátane extrémneho kedy sme skúsili brzdiť na doraz) alebo akceleráciu vyrovnáva podvozok tak, že sa pre jazdcov proste tuhosť stroja vôbec nemenia. Markantné je to pri prudkom brzdení, kedy s vypnutým systémom ACE (resp. Minimálnym nastavením) vnímate prepruženie predného tlmiče resp. citeľné zavlnenia. So zapnutým systémom ACE sa nič také nestane, predok motocykla je absolútne stabilná aj keď idete s vypnutým ABS nadoraz a predná pneumatika kĺže. Prínos pre stabilitu a ovládanie motocykla v krízových situáciách je obrovský a je to prudko návykové. Podobne reaguje podvozok nového BMW GS s vodným chladením ale tam to nie je tak výrazné, pretože jazdec si nemôže nastaviť ľubovoľné kombinácie a musí sa držať prednastavených.
 
Detailný článok s fotografiami systému ACE a skúsenosťami z testovania nájdete v našom blogu na tomto odkaze.

Tlmiče Toure radu Extreme nájdete s českými cenami (vr. DPH) už od jesene 2013 v našom shope: shop.touratech.cz

TracTive tlmiče - TOUR Suspension radu ACE
Vytvorené20. 5. 2019
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies