Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou

Údržba motocyklové obuvi s membránou Gore-Tex, SympaTex, OutDry a ďalšie ...

Rad majiteľov cestovných endúr má kúpenej pomerne drahé topánky s niektorou funkčnou vodotesnou membránou a úplne sa o ne nestarajú - dúfajú, že sa nečistoty "samy ošúpeme" a že topánky budú fungovať nejakú dobu a "potom rovnako začnú pretekať" a bude treba vymeniť. Lenže údržba má celkom zásadný vplyv na životnosť akejkoľvek obuvi.

Tento text by vám mal urobiť jasno.
Výbavu na motocyklové cestovanie a adventure predávame viac ako 10 rokov a máme s tým obrovské skúsenosti aj z vlastných výprav. Keď dodržíte postupy uvedené na tejto stránke, nielenže si drahé topánky nezničíte ale zvýšite ich funkčné vlastnosti a životnosť.

Nie je to nič zložité a počas sezóny vystačíte s rýchlym čistením a raz za sezónu (alebo po sezóne) odporúčame dôkladnú starostlivosť. Oplatí sa vám to - topánky vám vydrží dlhšie funkčné a odolné proti vode.
 


Áno, aj topánky sa musí udržiavať!
 

ČO BUDETE POTREBOVAŤ?

- prípravky na údržbu (viď ďalej)
- kefka
- veľké umývadlo alebo radšej vaňu
- starý uterák alebo iný relatívne čistý handru


Všetky potrebné prípravky uvedené v tomto článku máme v ponuke a v drvivej väčšine prípadov skladom.

1. PRÍPRAVA

Najskôr sa pozrite po návodu - každý výrobca dáva k obuvi svoj návod na údržbu, niekedy sú v ňom uvedené špecifické veci (napríklad týkajúce sa daného systému zapínania a pod). Zvyčajne je ale návod v princípe rovnaký - umyť navlhčenou špongiou alebo kefkou hrubé nečistoty, nechať preschnúť a naimpregnovať vhodným prípravkom, ktorý nie je na báze tukov, silikónu a olejov (kvôli ovplyvnenie priedušnosti topánok). To je všeobecné a veľmi to človeku nepomôže, pretože poriadna údržba je trošku náročnejšia. Avšak nasledujúce kroky nie sú nič proti tomu, čo výrobcovia odporúčajú v návodoch, naopak.

2. ideme na to - ČISTENIE Od najhoršieho
Z topánok vybrať vložku (ak v nich je), odnímateľné chrániče (ak sú), slidery pod.
Odstráňte hrubé nečistoty
V prípade enduro použitia sú topánky takmer vždy špinavé od bahna. Použite normálne nylónový kefu a skúste odstrániť zaschnuté nečistoty aj z podrážky. Skontrolujete tým, či náhodou nie je niekde prasknutá pod. Pochopiteľne inak nemá nános bahna na podrážke vplyv na funkčnosť ale na vrchnej časti sa pokúste odstrániť všetky zaschnuté nečistoty ako to len pôjde. Výrobcovia v návodoch uvádza zvyčajne maximálnu teplotu vody do 40 ° C (málokedy to býva v preloženom návodu) a topánky by sa nemali do vody namáčať ale malo by sa čistiť pod prúdom vody z kohútika. Niektorí výrobcovia naopak uvádza, že sa topánky nemajú ani namáčať ani čistiť prúdom vody Aue nepíše sa, ako sa teda topánky majú podľa nich očistiť. Asi vetrom :) Prúd vody z kohútika naozaj topánkam neuškodí. Nepoužívajte nikdy tlakovú vodu a nečistite topánky stračeným vzduchom. Pochopiteľne sa pokúste nenamočit topánky z vnútornej strany (ak nebudete čistiť vnútro - viď ďalej).

Bežné čistenie zvršku
Vonkajšiu stranu topánok môžete vyčistiť niektorým z osvedčených prípravkov na membránovú obuv - máme vyskúšaný NIKWAX čistiaci gél alebo Grangers Footwear + Gear Cleaner. Použite jemnejšie nylonový kefku - nie hrubý "ryžák" ako v predchádzajúcom bode a rozhodne by nemal byť špinavý od predchádzajúceho čistenia bahna. Nastriekajte penu alebo rozotrite gél (každý prípravok má iný aplikátor) a poriadne krúživými pohybmi vyčistite úplne celý vonkajší povrch obuvi. Opláchnite prúdom vody. Kožené zvršky sa bezchybne čistí sprejom Nikwax Leather Cleaner.

Čo s odolnými škvrnami?
Najmä na textilných paneloch (pri kombinovanej obuvi kde je použitá pravá alebo umelá useň a textilný tkaný materiál), je odstránenie škvŕn od oleja ťažšie. Stačí prejsť kaluží vody kde je film oleja po nejakom traktora a krásne topánky už tak krásne nie sú. Olej všeobecne je veľký problém ak sa dostane na membránu a rozhodne sa pokúste tieto škvrny odstrániť. Na čistenie odolných škvŕn môžete použiť sprej Grangers Footwear + Gear cleaner, ktorý je pomerne agresívne a alebo jar (alebo iný prípravok na umývanie riadu) s troškou vlažnej vody. V žiadnom prípade nepoužívajte prípravky s rozpúšťadlami (aj keď krásne odstraňujú napríklad škvrny od asfaltu).
Obyčajný nevoňavé JAR bez prídavkov změkčovatel na ruky naozaj funguje.

Akonáhle je miesto čisté, opláchnite ho poriadne sprchovou hadicou a pokračujte na ďalšom. Po opláchnutí zvyčajne vidíte, či bol postup dostatočný. Všetky "nano" prípravky, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, boli na báze rozpúšťadiel, ktoré narušili GTX membránu. Vzhľadom na to, že máme prístup k vzorkám laminátov z výroby, vykonávali sme v roku 2017 niekoľko desiatok testov v spolupráci s jedným z dovozcov nano prípravkov a výsledok bol taký, že ani jeden nebol použiteľný na laminát s membránou. V jednom prípade membrána úplne zmizla v priebehu niekoľkých desiatok minút po aplikácii, čo prekvapilo aj zástupca výrobcu. Úlohou je odstrániť nečistoty a podstatná je funkčnosť, nie dokonalý vzhľad - aby topánky boli priedušné a vydržali dlhé dni v lejaku. A takto fungovali niekoľko rokov.



3. Vnútro topánok
Pochopiteľne obuv je zo všetkých súčasťou výstroja jazdca najviac namáhaná čo sa týka potu. A zo všetkých súčastí sa u topánok tiež vlhkosť najhoršie dostáva von. Medzi membránou a zvrškom topánky je minimálny priestor (v prípade niektorých GTX topánok vyplnený vrstvičkou pórovitého materiálu) a kožený zvršok alebo syntetická koža všeobecne nie sú z pohľadu priedušnosti žiadna sláva. Pritom nároky v prípade nôh sú najvyššie - väčšina ľudí sa na nohách potia najviac. Všetka mastnosť a minerály z potu zostávajú v podšívke topánky a ovplyvňujú funkčnosť membrány aj jej životnosť. Hoci to výrobcovia obuvi zvyčajne neodporúčajú alebo dokonca zakazujú, osvedčilo sa raz za sezónu celej topánky vyprať v práčke alebo vo vani. Ak použijete teplotu 30 ° C a prípravok na GTX oblečenie (napr. TechWash od NIKWAX alebo Grangers Performance Wash), nič sa nestane ale topánky sa musí nechať niekoľko dní prirodzene schnúť, nesmie sa dať na kúrenie alebo na priame slnko. Z topánok pred praním odstráňte vložky, vysypte všetky kamienky, piesok a pod. Zapnite pracky a velkro. Ak budete prať v práčke, obaľte topánky treba osuškami aby sa vyplnil priestor bubna. Na pranie budete potrebovať tekutý prací prostriedok spĺňajúci požiadavky na pranie GTX membránového oblečenia. Každý prostriedok na Gore-Tex zvyčajne spĺňa požiadavky všetkých ďalších výrobcov membrán, takže s ním neurobíte chybu aj u membrán iných značiek. Perte na 30 ° C s programom na syntetiku a odstreďovanie najmenší rýchlosťou alebo bez odstreďovania.

Ak ste videli práčku len z diaľky a tento typ domáceho spotrebiča obchádzate oblúkom, tak si prečítajte nasledujúce pasáž, ktorá je zhodná s postupom pri praní GTX oblečenia, v inom prípade odstavec preskočte, pretože to všetko poznáte:
Práčku je teraz potrebné zapnúť (ak ste to neurobili už pred nalievaním prípravkov) a nastaviť. Ovládacie koliesko býva na práčkach napospol podobné a vy potrebujete nastaviť tieto parametre:
- teplota 30 ° C
- rýchlosť odstredenia čo najnižšie (napr. 800 ot / min)
- prací program na syntetiku alebo športové oblečenie
- môžete zvoliť tlačidlo pre dvojité plákanie

zápach:
Veľký problém špeciálne pri obuvi je zápach rôzne úrovne, ktorý zodpovedá potivosti majiteľa, podmienkam použitia a dobe používania topánok. Všeobecne sú k dispozícii rôzne prípravky na báze enzýmov, ktoré zvládajú odstrániť bakteriálne zvyšky, ktoré za zápachom zvyčajne stojí ale nie všetky sú vhodné pre použitie na membránovú obuv a niektoré sú priamo nevhodné. Napríklad veľmi účinný prípravok Nikwax Sandal Wash, ktorý dokáže urobiť zo starých smradľavých sandálov alebo žabiek nové voňavé, ide použiť len na vnútornú vyberacie vložku. Nesmie sa použiť na materiál "podšívky" obuvi nad ktorým je membrána. Obvykle ale vypranie zásadne pomôže. Ak je to aj po vypraní cítiť, použite sprej Grangers Odour Eliminator. U neho nie je použitie na GTX topánky vyslovene zakázané a je veľmi účinný. Nám sa tiež osvedčilo vypraní topánok na 30C v prípravku Nikwax BaseWash. Ten by nemal mať žiadny vplyv na funkčnosť membrán aj keď nie je vyslovene na zozname Gore-Tex prípravkov.


4. Sušenie
Zásadné pravidlo, ktoré platí pre všetky motocyklové topánky s akoukoľvek membránou: NIKDY nesušiť TOPÁNKY NA VYKUROVANIE, blízky SILNOM ZDROJE TEPLA alebo na priamom slnku! Proste nepokúšajte sa topánky sušiť rýchlo. Nemá to cenu. Jediné, čo sa môže stať, je potrebné pokrúteniu materiálu vnútorných chráničov špičky alebo päty (zažili sme niekoľkokrát - zákazník použil elektrický sušič topánok). Proste nechajte topánky vyschnúť v suchu a teple ale nie na zdroji tepla. Topánky po vypraní pokojne schnú 2-3 dni, to nie je nič neobvyklé. Pokiaľ ide len o usušení po očistení zvršku, sú zvyčajne ráno suché a pripravené na ďalší krok. Nie je vôbec od veci vložiť do topánok pokrčené noviny a niekoľkokrát ich vymeniť. Pomáha to.

5. Ošetrenie zvršku
Kožené zvršky alebo obuv so zvrškom zo syntetickej hladkej kože sa musí "impregnovať". Impregnáciou je v tomto prípade myslené obnovenia DWR úpravy látky (koža, semišu, textilných panelov). DWR je skratka pre Durable Water Repellency. Je to proste chemická úprava vlákien materiálu pre zaistenie hydrofóbne (vodeodpudivé) funkciu bez vplyvu na vlastné priedušnosť úpletu alebo materiálu ako takého. DWR úprava vytvára z vody na povrchu materiálu guľôčky, bez tejto úpravy sa povrch zmáča (voda tvorí súvislú vrstvu). Membrána v obuvi síce zabráni vniknutiu vody ale vonkajší materiál je nasiakavý a DWR prípravky na jeho ošetrenie výrazne zlepšujú jeho vlastnosti odpudzovať vodu. Ešte raz aby to bolo jasné - NA GTX OBUV NEPATRÍ KLASICKÁ IMPREGNÁCIA, ktorá vytvorí nepriedušnou vrstvu az aspoň čiastočne priedušné obuvi vytvorí efekt gumové čižmy.
Najskôr sa pozrite, či sa na niektorých miestach netvorí priečne "zloženiny" spôsobené ohýbaním kože. Tie po čase môžu viesť k popraskaniu zvršku. Tomu bezchybne zabraňujú kondicionéry. Osvedčený je Nikwax Kondicionér na koži alebo Grangers Leather Conditioner. Obaja fungujú rovnako a sú odporúčané na GTX obuv s hladkou usní. Hladkú kožu alebo syntetickej kože je ďalej potrebné impregnovať špeciálnym prípravkom. Používame Nikwax DWR impregnácia - na kožu (krém) alebo formu pasty s aplikátorom alebo konkurenčné Footwear Repel od firmy Grangers. Ten je vhodný aj pre brúsenú kožu, kdežto Nikwax pre panely z brúsenej kože a semiš používa špeciálny sprej NIKWAX Impregnácia na nubuk a semiš.
POZOR - niektoré prípravky sa musí nanášať na suchý povrch, niektoré (typicky NIKWAX) na mokrý. Usušené topánky teda musíte umyť mokrou handrou a aplikovať impregnáciu na mokrý povrch, inak nebude účinná. Prípravky Nikwax všeobecne používajú vodu ako transportný prostriedok pre aktívny prípravok, ktorý zostane v póroch materiálu až voda uschne. Prečítajte si pozorne návod vášho prostriedku, či sa aplikuje na suchý alebo mokrý povrch. V prípade obuvi z full grain kože a najmä pokiaľ ide o MX topánky bez membrány (a nie zo syntetiky) sa odporúča ošetriť povrch pomocou vosku Grangers G-Wax a to aj v niekoľkých vrstvách. Na membránové topánky sa dá použiť pasta Grangers Waterproofing Wax alebo vyššie uvedené pasta od Nikwax.

V prípade brúsenej kože (semišu a nubuku) je potreba ošetrený a úplne suchý povrch rozbrousit pomocou jemného mosadzného kefky (taktiež v našej ponuke), ak chcete dosiahnuť vzhľad novej obuvi. Pochopiteľne na funkčnosť to vplyv nemá ale topánky potom vyzerajú oveľa lepšie.

6. OPRAVY
Ak zistíte, že je niekde topánka poškodená, mali by ste kontaktovať predajňu, kde ste topánky kupovali, ohľadne ďalšieho postupu. Niektoré poškodenia (napr. Rozrezanie podrážky o kameň) idú opraviť aj doma (alebo na cestách) pomocou prípravku McNett FreeSole. To je polyuretánové lepidlo, ktoré sa používa napr. Na prilepenie odlepené podrážky od zvršku. To je typický neduh väčšiny membránových topánok - vzhľadom k uzavretej konštrukcii "mokasíny" s membránou, nie je podrážky zvyčajne prišitý ku zvršku - ako v prípade MX a pravých enduro topánok. Prešitie (typicky pevným syntetickým lankom a často i dvojito) je typické pre topánky bez membrány alebo s vnútornou membránovou papučou. A nalepená podrážka pri náraze spredu a najmä pri vyššej teplote môže upadnúť. FreeSole jej bezpečne prilepí a zalepí aj všetky diery alebo praskliny a celkom trvalo. Toto lepidlo rozhodne odporúčame cestovateľom. Slep je mimoriadne pevný a ohybný a lepidlo je úplne vodeodolný.
Všeobecne ale akékoľvek poškodenie membrány považujte v prípade obuvi za neopraviteľné. Na rozdiel od oblečenia je prakticky nemožné opravovať membránu poškodenú typicky napr. Od nechtov (predreniu) apod.

 


Všetky potrebné prípravky pochopiteľne nájdete v našom obchode a radi vám všetko ukážeme a vysvetlíme aj na predajni.

 
 
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Údržba motocyklové obuvi s vodotesnou membránou
Vytvorené7. 10. 2019
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies